PiS zacznie na drogach zabijać, na razie rozbija się, nie przestrzega prawa

Składamy zawiadomienie do prokuratury na funkcjonariuszy SOP po wstrząsającym zachowaniu na drodze w powiecie legionowskim” – zapowiedział poseł PO Robert Kropiwnicki. Chodzi o nagranie, które opublikował portal tvn24, na którym widać przejazd kolumny aut z Mateuszem Morawieckim na trasie Pułtusk-Warszawa. Premier wracał 4 maja z pikniku PiS zorganizowanego właśnie w Pułtusku. Były szef BOR i były szef transportu Biura komentowali w TVN 24, że kierowcy popełnili szereg błędów, które stwarzały zagrożenie dla innych użytkowników drogi oraz dla premiera, m.in. przez zbyt dużą odległość między pojazdami.

To był dla nas wielki szok, jak zobaczyliśmy, jak porusza się kolumna, która wiezie premiera z jednego festynu na drugi, w jaki sposób wykorzystuje SOP i jej sprzęt – pancerne samochody, które narażają życie i zdrowie wielu ludzi spychając ich na pobocze, żeby premier zdążył na rozdawanie jakiegoś tortu czy kiełbasy wyborczej” – dodał. Kropiwnicki mówił, że taki sposób jazdy byłby dopuszczalny, gdyby premier był zagrożony, ale nie usprawiedliwia jej pośpiech w drodze na spotkanie z wyborcami. – „Nie wyciągnęli wniosków po wypadku premier Szydło w Oświęcimiu, Antoniego Macierewicza na drodze ekspresowej, po wielu innych wypadkach, w których uczestniczyła SOP. To wstrząsające jak oni się niczego nie uczą” – powiedział Kropiwnicki.

Rzecznik PO Jan Grabiec mówił o „czarnej serii limuzyn rządowych”. – „Niemal co kilka tygodni, co kilkanaście dni, jesteśmy świadkami kolejnego zdarzenia. Ostatnio w tych zdarzeniach biorą udział także osoby postronne” – dodał Grabiec. Przypomniał m.in. przypadek potrącenia w Warszawie rowerzystki przez samochód SOP. „Jeśli już premier Morawiecki chce, żeby jego życie było zagrożone przez niekompetentnych i niezgodnie z przepisami jeżdżących kierowców, to jest jego osobisty wybór, ale te pancerne samochody roztrącające zwykłych użytkowników drogi, to jest nie do przyjęcia. Nie można tak igrać ludzkim życiem” – powiedział Grabiec.

Dodał, że droga pomiędzy Zegrzem a Legionowem ma w widocznym na nagraniu miejscu tylko kilka metrów szerokości i jest pozbawiona utwardzonego pobocza. – „Nie można igrać życiem cywilnych uczestników ruchu drogowego, którzy nie byli uczeni na kursach prawa jazdy, jak należy zachować się w przypadku taranowania przez opancerzoną limuzynę z kolumny rządowej” – powiedział Grabiec. Rzecznik PO ma nadzieję, że „prokuratura rejonowa podejmie czynności i sprawdzi, jakie kwalifikacje mieli kierowcy, którzy dopuścili się tego skandalicznego zachowania, że zostaną zabezpieczone zapisy rejestratorów tego przejazdu, że przesłuchani zostaną świadkowie„. Posłowie zaapelowali do szefa SOP o ukaranie funkcjonariuszy i niedopuszczenie do podobnych wydarzeń w przyszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s