Kuchciński wąchał butapren

List w obronie Marszałka Kuchcińskiego

Marszałkowi sejmu Markowi Kuchcińskiemu zarzuca się wykorzystywanie „wojskowych statków powietrznych” do rodzinnych wypadów i przejażdżek z Warszawy do Rzeszowa, co miało narazić skarb państwa na wielomilionowe straty.

My niżej podpisani koledzy Marka Kuchcińskiego zaświadczamy, że WSZYSTKIE loty Marszałka z Warszawy do Rzeszowa miały charakter nie tylko służbowy, ale także wysoce poznawczy i twórczy. Jesteśmy starymi kumplami Marszałka z czasów, gdy miał pseudonim Penelopa i był hipisem. Dobrze wiemy, co to znaczy „odlot” wagi państwowej.

W każdy weekend Marszałek Kuchciński spotykał się z nami przy piwie i butaprenie. Podczas tych spotkań omawialiśmy ważne sprawy państwowe takie jak: kto ma zostać „słupem” Marszałka przy zakupach ziemi, komu zamknąć ryja aby nie kłapał dziobem oraz co robić, aby ceny butaprenu i proszku tree nie poszły w górę. Na niektórych z tych spotkań była też młoda Ukrainka Rusłana z okolicznej agencji rozrywkowej i jakby co, to ona też może poświadczyć, że Penelopa (to znaczy Marszałek) był bardzo zajęty.

Wobec powyższego wszystkie zarzuty w stosunku do Marszałka powinny zostać oddalone, tym bardziej, że wpłacił już działę na Caritas czyli się podzielił więc o co kaman?

W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Butaprenu „Stara Wiara”
Zygmunt „Kita” Ostrymocz,
Wacław „Lumbago” Wąskiryj
Ludwik „Gibson” Patałach

To nie jest aerotaxi rodziny Kuchcińskich – mówią posłowie opozycji i zapowiadają, że będą wnioskować o pełną informację dotyczącą lotów marszałka Sejmu ze znajomymi czy rodziną. Tymczasem w ramach “zapłaty” za loty Marek Kuchciński przelał 15 tys. zł na cele charytatywne, o czym poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

Loty jednak były

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wpłacił 15 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym – poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Skąd kwota 15 tys.? To Andrzej Grzegrzółka też wyjaśnił. Według umowy Kancelarii Sejmu z PLL LOT koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie 572,40 zł (przelot dla jednej osoby w jedną stronę).

Jeszcze w zeszłym tygodniu CIS przekonywał, że lotów nie było, potem okazało się że było 6, w poniedziałek liczba urosła już do 23.

Opozycja: Pieniądze powinny wrócić do budżetu

– Marszałek może sobie przekazywać pieniędzy na cele charytatywne nawet co miesiąc, ale to nie ma nic wspólnego ze sprawą lotów marszałka z członkami rodziny, jak i z kolegami PiS-u i znajomymi – mówi Mariusz Witczak z PO.

Posłowie opozycji zapowiedzieli, że będą wnosili o to, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu sam marszałek Kuchciński przekazał pełną informację Wysokiej Izbie dotyczącą liczby lotów ze znajomymi, członkami rodzin, dziećmi, żoną.

– Opinia publiczna musi się dowiedzieć, jakie koszty z tego tytułu poniósł budżet państwa – uważa Witczak.

Aerotaxi marszałka

Posłowie Platformy chcą też, aby minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał szczegółowe informacje nt. tego, jak wykorzystywane są rządowe samoloty, którymi zarządza Baza Lotnictwa Transportowego podlegająca MON. – W jaki sposób realizowane są procedury o statusie HEAD, bo przecież wyjazd służbowy marszałka być może wymagał takiej realizacji, by podstawiono samolot. Ale to nie jest aerotaxi rodziny Kuchcińskich. Jeżeli jest zamówienie, to nie znaczy, że tak samo wygląda lista pasażerów – mówił Andrzej Halicki.

– Widać, że skala tego zjawiska jest dużo szersza niż dziś udowodniona liczba lotów, a także ich koszt. Dojenie państwa musi się skończyć – mówił Andrzej Halicki. – Nie wolno nadużywać funkcji i czerpać z tego korzyści. Dopiero złapany za rękę marszałek Kuchciński przyznał się do tego, co wcześniej jego służby dementowały – uważa Halicki.

Sprawa jest rozwojowa

Loty marszałek Marka Kuchcińskiego wywołały falę komentarzy w sieci.

Wczoraj dziennik “Rzeczpospolita” informował o tym, że prokuraturze udało się fortelem uniknąć konieczności przesłuchania Marka Falenty w sprawie listów, które ten wysłał do najważniejszych polityków obozu władzy, a w których sugeruje, że ujawni faktycznych mocodawców tzw. afery taśmowej, która wybuchła w 2014 roku i finalnie doprowadziła do obalenia rządu koalicji PO- PSL. Pierwszy raz tak otwarcie i bez żadnego skrępowania śledczy postawili interes partii rządzącej ponad przepisy procedury karnej i naczelne zasady ustalenia prawdy obiektywnej w toczącym się postępowaniu karnym. Radość prezesa PiS i jego przybocznych może być jednak przedwczesna, bowiem całkowicie niespodziewanie okazuje się, że sprawę prawdziwych inspiratorów afery bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak udało się ustalić dziennikarzom “Rzeczpospolitej”, funkcjonariusze tej formacji zwrócili się do Sądu Najwyższego o wypożyczenie akt zakończonej już sprawy Marka Falenty. Ten akt wydać nie mógł, bowiem zostały aktualnie przekazane do Sądu Apelacyjnego, jednakże we wniosku o ich wypożyczenie agenci musieli podać uzasadnienie. Wynika z niego, że od połowy 2018 roku toczy się śledztwo w sprawie możliwego działania obcych służb przy obaleniu poprzedniej władzy. To jeszcze co prawda PiS-owi nie szkodzi, ale w połączeniu z ustaleniami choćby Grzegorza Rzeczkowskiego opisanymi w książce “Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”, może wywołać prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej.

Czy agenci ABW zerwali się ze smyczy partii rządzącej lub czy jest to kolejny akt odwiecznej walki różnych sił specjalnych zapewne szybko się nie dowiemy. Warto jednak zauważyć, że to najgorszy dla partii rządzącej moment, by do sprawy podsłuchów w warszawskich restauracjach wracać. Można sobie wyobrazić zeznania “skruszonego” współpracownika np. rosyjskich służb, który w przypływie szczerości, na samym finiszu kampanii wyborczej potwierdzi udział obecnej partii rządzącej w operacji mającej na celu nielegalne obalenie rządu RP. Wówczas te same służby, które uknuły aferę z 2014 będą mogły ustrzelić dublet i doprowadzić do upadku kolejnej władzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s