PiS jak najeźdźcy z obcej planety

PiS szykując się do nowej kadencji kontynuuje zmiany w prawie. Tym razem zajęli się kwestią immunitetów i w planach jest np. umożliwienie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i aresztowanie parlamentarzystów. Partia rządząca myśli też o zniesieniu immunitetu sędziów i prokuratorów.

W kontekście ostatniej afery hejterskiej i innych działań PiS, te informacje mogą niepokoić tych, którzy dotąd atakowali już partię za łamanie zasad demokracji. Sami autorzy projektu uspokajają i zapewniają opinię publiczną, że zmiany będą konsultowane z podmiotami zewnętrznymi, w tym z Unią Europejską.

Bat na opozycję?

PiS chce wprowadzić zmiany w konstytucji, które mają umożliwiać procesowanie parlamentarzystów przed sądami. Obecnie, zgodnie z prawem poseł nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, nie może też być zatrzymany lub aresztowany. Chyba, że zgodzi się na to Sejm, co w przypadku partii rządzącej jest mniej realne. W kwestii opozycji – bywa różnie. Wyjątkiem są tylko te sytuacje, w których parlamentarzysta zostanie ujęty na gorącym uczynku lub jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Teraz Prawo i Sprawiedliwość chce, by poseł lub senator mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i nawet zatrzymany lub aresztowany decyzją Sądu Najwyższego. I teraz coś, co przerazi opozycjonistów: wniosek w takiej sprawie będzie miał składać prokurator generalny, już bez potrzeby uzyskania zgody całego Sejmu.

Przed takim wnioskiem, prokurator będzie musiał jeszcze przedstawić sprawę prezydium Sejmu i komisji regulaminowej Sejmu. Te organy, w razie wątpliwości co do rzeczywistych motywów podjęcia postępowania karnego wobec posła lub senatora, będą mogły zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy jest się czego bać?

Teoretycznie w zdrowym państwie nie jest to nic złego. W praktyce może być jednak różnie, bowiem takie przepisy mogą okazać się bronią w walce politycznej. Nie trudno wyobrazić sobie, że partia rządząca może tak eliminować niektórych posłów na bazie nierzadko wydumanych oskarżeń, wyłączając ich tym samym z życia politycznego i rzucając w długie procesy sądowe.

Proponowane zmiany w ostrych słowach komentuje prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszania “Lex Super Omnia”: – “Program, który przewiduje, że Sąd Najwyższy będzie decydował o uchyleniu immunitetu i aresztowaniu posła byłby dobry na obcej planecie“. Dodaje, że trzeba pamiętać o tym, że – “że sędziów do SN wyłania nowa KRS umocowania politycznie, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu Konwencji Praw Człowieka, to musimy przyjąć do wiadomości, że takie rozwiązanie nic nie zmieni. Dalej organ polityczny, albo quasi-polityczny będzie decydował o tym, żeby posła aresztować, a nie tak jak dotychczas jego koledzy”

Co znamienne, PiS nie myśli w tym kontekście o przyszłości. Pisząc takie prawo oddaje przecież spore pole do manewru kolejnym rządom, które niekoniecznie będę przychylne posłom ugrupowania opozycji.

Powtarza się sytuacja sprzed 1939 roku. PiS u władzy to za kilka lat pożegnanie niepodległości Polski.

Kmicic z chesterfieldem

Pogram Koalicji Obywatelskiej czytaj tutaj >>>

Program PiS tutaj czytaj >>>

Podczas kolejnej konwencji PiS w Łodzi Jarosław Kaczyński ponownie nawiązał do tematu rodziny. Zebrani usłyszeli, że „normalną” rodzinę tworzą tylko mężczyzna, kobieta i ich potomstwo. – „Prawo i Sprawiedliwość stoi na straży polskiej rodziny. Stoi też na straży normalności i czegoś, co by można było określić jako zgodność z naturą” – grzmiał w Łodzi Kaczyński.

Oczywiście, w przemówieniu nie mogło zabraknąć nawiązania do chrześcijaństwa. Według prezesa PiS, „rodzina, czy to się komuś podoba czy nie, wyrasta z chrześcijaństwa.”

Na szczególną uwagę zasługuje jednak inne zdanie z wypowiedzi Kaczyńskiego. Otóż stwierdził on ni mniej, ni więcej, że kierowana przez niego partia charakteryzuje się dużą dozą tolerancji. – „My jesteśmy tolerancyjni, to jest cecha naszego narodu. I to jest cecha także naszej formacji, ale mówiłem już: tolerancja tak, ale afirmacja wszystkiego, co każdemu do głowy przyjdzie, nie”…

View original post 783 słowa więcej

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s