Indoktrynacja ideologią chrześcijańską

“Jezus mówi – możecie być wolni, królestwo życia jest w was. A Kościół dodaje: ale pod warunkiem, że będziecie nam posłuszni”. Rozmowa z Piotrem Augustyniakiem*, filozofem, dramaturgiem i byłym dominikaninem.

Mówił pan, że uwolnił się od Kościoła. Ale czy naprawdę? Czy ten pana powrót do Jezusa nie pokazuje jednak, że jeśli było się w Kościele tak głęboko jak pan, nie można się do końca uwolnić.

– Czuję się wolny, dlatego mogłem napisać taką książkę. Nie wierzę w Chrystusa. Nie wierzę w opowieść o zmartwychwstaniu. W tę całą operację, którą Bóg miał zaplanować jako chrześcijaństwo. Ale nie jestem ateistą.

Co to znaczy? W co pan wierzy?

– O tym właśnie jest ta książka. Nie wierzę w chrześcijańskiego Boga. Ale jest coś takiego, co w książce nazywam życiem, strumieniem istnienia, którego jesteśmy częścią. Dla mnie prawdziwe życie duchowe to właśnie możliwość skomunikowania się z tym. Można to nazwać inaczej: zagadką istnienia, naturą, nicością, sacrum… Wszystkie te pojęcia są tylko kryptonimami, do żadnego nie należy się bałwochwalczo przywiązywać jak do „Boga”.

Wywiad z byłym dominikaninem Piotrem Augustyniakiem >>>

Portal TVP Info ujawnił zapisy rozmów Romana Giertycha ze znanym blogerem. Wszystko wskazuje na to, że pochodzą z akt operacyjnych służb, które zrobiły kontrolowany przeciek.

Jeżeli stenogramy pochodzą z kontroli operacyjnej Giertycha z 2017 r., oznacza to, że adwokat był obiektem inwigilacji na długo, zanim jesienią 2020 r. został zatrzymany przez CBA w związku ze sprawą spółki Polnord. Wg miesięcznika „Służby specjalne” między rokiem 2016 a 2020 sądy na wniosek prokuratury cztery razy wydawały zgodę na podsłuchiwanie Giertycha, a raz – w 2018 r. – odrzuciły wniosek o kontrolę operacyjną. 

Nasze źródło ocenia, że publikowane przez TVP Info dialogi Giertych-Zagozda zostały przez CBA pozyskane właśnie po rewizji w domu prawnika. CBA zabezpieczyło wtedy znaleziony tam sprzęt elektroniczny (komputery, telefony, nośniki danych). Na polecenie sądu musiało je zwrócić i nie miało prawa ich otwierać. Wg naszego informatora ze sprzętu nielegalnie pobrano jednak kopie, a w publikacji TVP Info znalazły się zapisy z komunikatora WhatsApp, które były w jednym z telefonów. Zawartość komunikatora Giertycha mieli dostać zaufani dziennikarze władzy.

Więcej o inwigilowaniu Romana Giertycha >>>

Adam Zagajewski – „Prawda”

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie prawda.jpg

Więcej wierszy Adama Zagajewskiego >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k-15.jpg

Trwa pandemia koronawirusa. – Od roku pacjenci dzielą się na dwie grupy – covidowych i niecovidowych. Tych pierwszych ratujemy. Na tych drugich brakuje miejsca i możliwości. I to przeraża – mówi chirurg z ponad 30-letnim stażem pracy.

Co nas czeka?

– Strach pomyśleć. Od roku pacjenci dzielą się na dwie grupy – covidowi i niecovidowi. Tych pierwszych ratujemy. Na tych drugich nie ma miejsca i możliwości. I to przeraża. Stan wielu ludzi, którzy nie mają z różnych względów dostępu do leczenia, systematycznie się pogarsza. A zanim sytuacja epidemiczna wróci do normy, minie naprawdę dużo czasu, spodziewam się, że o końcu pandemii będziemy mogli mówić dopiero w 2024 roku. W jakim stanie wtedy będziemy? Z wielu z nas koronawirus zrobi wraki. Już teraz wiadomo, że bać się powinniśmy nie tylko tego, jak system ochrony zdrowia poradzi sobie z koronawirusem, ale także, jak da sobie radę z jego pośrednimi ofiarami.

Wywiad z dr. Pawłem Czekalskim >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k2-1.jpg

Zauważyli, że rząd przyjmuje strategię dobrego wojaka Szwejka, który mawiał: “Nie wolno, ale można”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie l.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie l2.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie z-4.jpg

Esej prof. Marcina Matczaka >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k-16.jpg

Pewna kobieta opowiadała mi, jak partner upokarzał ją, przyciskając jej nagie ciało do balkonowej szyby. Powiedziała, że kiedy politycy dyskutują o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej, czuje się podobnie upokorzona.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p.jpg

Więcej o przemocy domowej, za którą jest PiS i Kościół kat. >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k2-9.jpg

– Wiele praw obywatelskich zostało ograniczonych aktami niższego rzędu jak rozporządzenia Rady Ministrów. Jeżeli Mateusz Morawiecki nie chce wprowadzić stanu nadzwyczajnego, to niech wyjaśni Polakom dlaczego – mówi poseł Adam Szłapka.

Więcej o zakłamanym Morawieckim >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k3-2.jpg

– Nie ma rządowej strategii, jest chaos i strach, Polacy boją się o zdrowie i życie swoje i najbliższych – mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Była, obok europosła Bartosza Arłukowicza, jedną z gwiazd konferencji Platformy Obywatelskiej poświęconej pomysłom na służbę zdrowia po koronawirusie.

Więcej o pomyśle PO na służbę zdrowia i strachu PiS >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k4.jpg

Manifestacyjny i przesadny krytycyzm wielu niezależnych komentatorów wobec opozycji, a zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, pomaga PiS umocnić władzę i obezwładnić przeciwników.

Więcej o marudzących komentatorach >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k-41.jpg

Michał Nogaś poleca nowe wydanie “Kaputt” Malapartego, Emilia Dłużewska – “Czerwone fragmenty” Maggie Nelson, a Marta Górna tłumaczy, dlaczego “Demon i mroczna toń” Stuarta Turtona to jeden z najlepszych kryminałów ostatnich lat.

Więcej o lekturach na weekend >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k2-10.jpg

– Cwaniary pewne rzeczy załatwiają za nas. Są takie, jakie my byśmy chciały być – mówi Sylwia Chutnik, pisarka. Na podstawie jej powieści o gangu kobiet wymierzającym sprawiedliwość powstaje spektakl w Teatrze Polonia w Warszawie.

Bardzo ciekawy wywiad z Sylwią Chutnik >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k-42.jpg

Roosevelt totalnie przeorganizował całą gospodarkę, by pokonać faszyzm. Otóż teraz jesteśmy w podobnej sytuacji.

Wywiad z jedną najważniejszych aktywistek globalnych Naomi Klein >>>

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k2-11.jpg

Kościół przecież naucza, że Bóg jest pełny miłosierdzia. Więc wybór: iść do kościoła czy nie iść, powinien być prosty.

Więcej o tym, jak Kościół katolicki chce, aby więcej Polek i Polaków zdychało na koronawirus >>>

 

Dodaj komentarz